ALEKSANDRA NIKOLIĆ

Glumica

Ansambl: Drama

Status: Prvakinja (stalni član)

DATUM ROĐENjA: 7. 4. 1954. godineOBRAZOVANjE: Glumu je diplomirala na FDU, u klasi prof. Milenka Maričića.

PRETHODNI ANGAŽMAN: Posle debija u predstavi „Svet“ u osiječkom HNK, u somborskom Narodnom…

karijera
ALEKSANDRA NIKOLIĆ
3

Trenutni programi


Nijedan program se trenutno ne pokreće.

Glumica

Ansambl: Drama

Status: Prvakinja (stalni član)

DATUM ROĐENjA: 7. 4. 1954. godineOBRAZOVANjE: Glumu je diplomirala na FDU, u klasi prof. Milenka Maričića.

PRETHODNI ANGAŽMAN: Posle debija u predstavi „Svet“ u osiječkom HNK, u somborskom Narodnom pozorištu je odigrala naslovnu ulogu u „Švabici“ Laze Lazarevića (režija Miloš Lazin)

ČLANICA NARODNOG POZORIŠTA: od 1980. godine

ZNAČAJNIJA UMETNIČKA OSTVARENjA:

Ana Gutjar (Švabica, L. Lazarević, reditelj M. Lazin)

Helena (San letnje noći, Šekspir, reditelj Petar Zec)

Sestra Suniva (Nezvani gost, N. Valse, reditelj Vida Ognjenović)

Barbara Brukner (Mefisto, Klaus Man, reditelj Vida Ognjenović)

Irma Šinko (Konfiteor, S. Šnajder, reditelj Janez Pipan)

Jelena Andrejevna (Ujka Vanja, A. P. Čehov, reditelj Ivica Kunčević)

Pitija (Orestija, Eshil, reditelj Mira Erceg)

Milica Miletić (Je li bilo kneževe večere?, autor i reditelj V. Ognjenović)

Kolomba (Volpone, Ben Džonson, reditelj Ivica Kunčević)

Marija Ksaver (Spaljivanje udovica, Jerg Grazer, reditelj Ivana Vujić)

Helen (Tužna je nedelja, Peter Miler, reditelj Božidar Đurović)

Jelica (Laža i paralaža, J. S. Popović, reditelj Nenad Ilić)

Maga (Balkanska plastika, reditelj Ivana Vujić)

+Korina (Kantri, Martin Krimp, reditelj)

Jokasta (Car Edip, Eshil, reditelj V. Ognjenović)

Minka (Dom Marije pomoćnice, Ivan Cankar, reditelj Borislav Grigorović)

Marija (Marija Magdalena i apostoli, Ernest Bril, reditelj Želimir Orešković)

Julija (Vojvotkinja od Malfija, Džon Vebster, reditelj Ivana Vujić)

Krstina (Velika drama, autor i reditelj Siniša Kovačević)

G-đa Stokman (Neprijatelj naroda, Henrik Ibsen, reditelj Boro Drašković)

Žena (Puritanska komedija, Ivan M. Lalić, reditelj Božidar Đurović)

Ifigenija (Ifigenija na Tauridi, J.V. Gete, reditelj Dušan Mihailović)

Dušica (Kad su cvetale tikve, D. Mihajlović, režija Vida Ognjenović)

Sara (Pokondirena Tikva, J.S.Popović, režija Jagoš Marković)

TELEVIZIJSKO STVARALAŠTVO:

Hasanaginica (Hasanaginica, Ljubomir Simović, reditelj S.S. Ravasi)

Ana Petrovna (Ivanov, A.P. Čehov, reditelj Zdravko Šotra)

Hedvig (Divlja patka, Ibzen, S.S. Ravasi)

Ela (Mister Dolar, B. Nušić, reditelj S. Radović)

Žena (Sentimentalna priča, autor i reditelj Nikola Ćurčin)

Žena (Živa zemlja, scenarista i reditelj Duško Anđić)

Ana (Suđenje, L. Lazarević, reditelj Aleksandar Đorđević)

TV SERIJE:

„Srećni ljudi“ Siniše Pavića

„Potret Ilije Pevca“ Siniše Kovačevića

„Ulica lipa“ Mirjane Lazić

„Grčki latinski jezik“, autora i reditelja Gorana Popovića kao i tri serije obrazovnog i školskog programa.

TV FILM:

Doktorka u „Neko me ipak čeka“, scenarista Duško Premović, reditelj M. Novaković

AUTORSKI PROJEKTI (SCENARIO I REŽIJA):

Sistem radionica Forte, ali piano;  Dakle-dokle; Voleti i boleti( i Tacmahal); Šarani kao u snu.Izvor: www.narodnopozoriste.rs